SU BÖREĞİArkadaşlar,yapılması sanıldığı kadar zor bir börek olmadığını önceden söylemek isterim.Tabii ki, yufka açmayı bilenler içinSiritiyor...Ben ilk kez yaptım.Kolay oldu..Ama küçük bir aksilik de oldu. Hamuruna tuz koymayı unutmuşumÇilginAma haşlama suyuna koyduğum tuz az da olsa telafi etti.Sizlere de kolay gelsin...

 Malzemeler:
6 yumurta
1
çay bardağı sıvı yağ
1 tatlı kaşığı tuz
6-7 su bardağı un

İÇ  MALZEME:
Soğanla kavrulmuş kıyma ve ya maydanozlu beyaz peynir
Aralarına sürmek için tere yağ karıştırılmış sıvı yağ.


YAPILIŞI:
Yumuşak olmayan hamur yoğrulur.12 beze yapılır.30 cm-lik tepsi yağlanır.Yufkalar unla ince açılır.Tepsinin altındakı ve üstündeki 2 yufka hariç bütün yufkalar tek-tek 40-45 saniye haşlanır,sicak sudan çıkarılıp soğuk suya atılır.Daha sonra hemen çıkarılarak temiz mutfak bezi ile fazla suyu alınır ve tepsiye dizilir.Aralarına sıvı yağ sürülür.6.yufkadan sonra iç malzeme konur.

Ve diğer yufkalara devam edilir.Yufkaları haşladığımız suya tuz ve az sıvı yağ ilave edilir.Son haşlanmamış yufkanın üzerine tere ve sıvı yağ karışımı sürülür.Ocak ateşi üzerinde döndürülerek pişirilir.Bir üzü kızardıktan sonra tepsi yardımıyla diger üzüne çevrilir ve pişirilmeye devam edilir.Bu kadar...Afiyet olsun!

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !